بغداد: حملات پ.ک.ک نقض حاکمیت و امنیت عراق است

به گزارش وبلاگ چارلز، دولت عراق ضمن محکوم کردن حملات عناصر پ.ک.ک به نیروهای پیشمرگه، این حملات را نقض حاکمیت خود قلمداد کرد.

بغداد: حملات پ.ک.ک نقض حاکمیت و امنیت عراق است

به گزارش گروه سیاسی وبلاگ چارلز، دولت عراق حمله عناصر گروهک حزب کارگران کردستان (پ.ک.ک) به نیروهای پیشمرگه را شدیداً محکوم کرد.

شبک خبری السومریه به نقل از دولت عراق گزارش داد که بشدت مخالف این حمله است که در داخل خاک عراق اتفاق افتاده و آن را تجاوز به حاکمیت خود می داند.

بغداد تأکید کرد که اقداماتی انجام خواهد داد تا بتواند از این حملات جلوگیری کند؛ حملاتی که نقض امنیت و حاکمیت عراق به شمار می رود.

الند امیر بخشدار جمانکی در استان دهوک (شمال عراق) روز گذشته از حمله پ.ک.ک به نیروهای پیشمرگه اطلاع داد. امیر گفت که در پی حملات پ.ک. به نیروهای پیشمرگه، سه تن از نیروهای آنها زخمی شد.

شورای وزیران حکومت منطقه کردستان عراق هم شامگاه گذشته، ضمن محکومیت این حملات، آن را حمله به همه مردم کردستان قلمداد کرد.

اربیل با صدور بیانیه ای تأکید کرد که حکومت منطقه کردستان یک نظام سیاسی قانونی برای مردم این منطقه است و نیروهای پیشمرگه نیز مسئولیت حمایت از این منطقه و مردم آن هستند.

در بیانیه حکومت منطقه کردستان عراق آمده است: حکومت اقلیم کرستان مخالف هرگونه درگیری بین برادران است؛ ولی هجوم امروز حزب کارگران کردستان خط قرمز در این چارچوب را زیر پا گذاشته است و به همین دلیل شورای وزیران بشدت این حمله را محکوم و آن را حمله به اقلیم کردستان و مؤسسات قانونی آن می داند.

ناظران و تحلیلگران تنش بین پ.ک.ک و حکومت کردستان عراق را معلول و نتیجه توافق اربیل با دولت مرکزی عراق در منطقه سنجار (یا شنگال) دانسته اند؛ بر اساس این توافق نیروهای پیشمرگه و نیروهای عراق از این به بعد تأمین امنیت این منطقه را برعهده گرفته و با گروه های خراب کار و تروریستی مقابله خواهند کرد.

بعد از اشغال غرب عراق و منطقه سنجار توسط داعش و فرار نیروهای عراقی و پیشمرگه از این منطقه، عناصر پ.ک.ک از این شرایط استفاده نموده و این منطقه را به پایگاه خود در شمال غرب عراق که هم مرز سوریه است تبدیل کردند.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "بغداد: حملات پ.ک.ک نقض حاکمیت و امنیت عراق است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بغداد: حملات پ.ک.ک نقض حاکمیت و امنیت عراق است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید