گذرگاه حساس در بازار دلار

به گزارش وبلاگ چارلز، خبرنگاران : با رسیدن قیمت ها به سقف های تاریخی، بازار دلار و سکه در موقعیت حساسی قرار گرفته اند.

گذرگاه حساس در بازار دلار

به گزارش وبلاگ چارلز برخی از معامله گران از یک سو به دنبال بردن قیمت به سطوح بالاتر هستند که جذابیت بازار برای ورود تقاضاهای جدید را می تواند بسیار بالا ببرد و از سوی دیگر در هراس هستند که بازارساز یک بار دیگر از این نقاط، قیمت را دچار ریزشی قابل توجه کند. اتفاقی که در اواخر تیرماه رخ داد.

در چنین شرایطی، بازیگران حرفه ای معمولا از معاملات فاصله می گیرند و در حالی که تماشاچی اتفاقات بازار هستند، در کمین هستند که خود را با اتفاقات آینده، هماهنگ کنند. این در حالی است که تازه کارها با هیجان به دنبال ورود به بازار هستند. آن ها از رشد بیشتر قیمت و جا ماندن از بازار هراس دارند. بازیگران حرفه ای تا سقف شکسته و قیمت بالای آن تثبیت نشود، با قدرت در محدوده خرید قرار نمی گیرند؛ همین مساله می تواند فرصت مناسبی را در اختیار بازارساز قرار دهد که با قدرت نمایی، کمی قیمت ها را از سقف های تاریخی دورتر کند.

سکه در پیچ تاریخی

سکه روز پنج شنبه در مقطع کوتاهی مرز 12 مییلون تومانی را لمس کرد و در اواخر روز روی عدد 11 میلیون و 970 هزار تومان قرار گرفت؛ سکه در تمام ادوار تاریخ، در چنین سطح قیمتی به کار خود خاتمه نداده بود. برخلاف سکه، روز پنج شنبه دلار شرایط آرام تری داشت و معامله گران عمدتا سعی کردند با حفظ سطح 25 هزار و 500 تومانی به دنبال بردن دلار به کانال 26 هزار تومانی باشند. آخرین قیمت دلار در محدوده 25 هزار و 650 تومانی ثبت شد که بسیار نزدیک به سقف تاریخی 25 هزار و 900 تومانی بود. به طور خلاصه شرایط معامله گران ارز و سکه در روز پنج شنبه با هم متفاوت بود. سکه بازان با هیجان به دنبال شکستن مرز مقاومتی 12 میلیون تومانی بودند؛ حال آنکه برای بازیگران دلار، محکم کردن کف قیمتی اهمیتی بیشتری داشت. درهم کاران هم در روز پنج شنبه بیشتر تلاش می کردند که سطح 7 هزار تومانی را حفظ کنند. فضای احتیاطی در 2 بازار درهم و دلار مشهود بود.

درخشش دوباره سکه کوچک

ربع سکه یک بار دیگر در صدر جدول بازدهی هفتگی قرار گرفت. این فلز گران بها که در هفته منتهی به 14 شهریور، بیشترین بازدهی را به دست آورده بود، در هفته جاری نیز بیش از 5/7 درصد رشد کرد و از قیمت 3 میلیون و 160 هزار تومان به بهای 3 میلیون و 400 هزار تومان رسید. سکه امامی با ثبت 6.9 درصد افزایش در رتبه دوم جدول بازدهی قرار گرفت. این فلز گران بها طی این هفته یک کانال قیمتی را تقریبا طی کرد و از نقطه 11 میلیون و 200 هزار تومانی به نقطه 11 میلیون و 970 هزار تومانی رهسپار شد.

دلار هم در هفته منتهی به 21 شهریورماه، با قدرت از کانال 24 هزار تومانی عبور کرد و با 6 درصد رشد، فاصله خود را با مرز 26 هزار تومانی، به 350 تومان رساند. بدترین بازدهی هفتگی هم مانند هفته گذشته متعلق به شاخص کل بورس بود. این شاخص در هفته ای که گذشت، 4 ونیم درصد از ارزش خود را از دست داد.

منبع: اقتصادنیوز

به "گذرگاه حساس در بازار دلار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گذرگاه حساس در بازار دلار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید