کارایی باتری های یون لیتیم با استفاده از ساختار نانوزیستی بهبود یافت

به گزارش وبلاگ چارلز، با ترکیب مواد زیستی و نانومواد، محققان اقدام به تولید مواد کاتدی مورد استفاده در باتری های یون لیتیم کردند، موادی که کارایی بالاتری نسبت به مواد رایج دارند.

کارایی باتری های یون لیتیم با استفاده از ساختار نانوزیستی بهبود یافت

به گزارش گروه فناوری وبلاگ چارلز، پژوهشگران کره ای با استفاده از DNA پیروز به تولید مواد کاتدی برای باتری های یون لیتیم شدند. در این پروژه که محققانی از KIST، موسسه علم و فناوری اولسان مشارکت داشتند، به منظور تولید مواد کاتدی با عملکرد بالا، محققان سطح اکسید های لایه لایه را با استفاده از DNA استخراج شده از ماهی قزل آلا و نانولوله های کربنی تثبیت کردند. با این کار، عملکرد کاتالیستی و طول عمر باتری افزایش قابل توجهی پیدا می کند.

در باتری های یون لیتیم، مقدار زیادی یون لیتیم بین آند و کاتد مبادله می شود که این کار در طول فرآیند شارژ و دشارژ صورت می گیرد. برای این که مواد کاتدی با ظرفیت بالا تولید شود باید ظرفیت باتری یون لیتیم افزایش یابد.

DNA ماهی قزل آلا تمایل شدیدی به یون های لیتیم دارد، اما این رشته ها در محیط آبی به هم چسبیده و متجمع می شوند. برای حل این مشکل محققان از نانولوله های کربنی استفاده کردند. در واقع ترکیب DNA و نانولوله کربنی برای تثبیت مواد و تولید ماده کاتدی مورد استفاده قرار گرفت. تیم تحقیقاتی این پروژه از روش های پیشرفته تجزیه و تحلیل به منظور بررسی طیف وسیعی از ذرات منفرد تا ساختار الکترود استفاده کردند. این گروه تحقیقاتی از میکروسکوپ الکترونی عبوری برای تجزیه و تحلیل ساختار های بلوری استفاده کردند. نتایج این بررسی ها ساز و کار عملکرد باتری را نشان داد و همچنین بهبود ساختاری در کاتد باتری یون لیتیم را ثابت کرد.

سانگ یانگ لی، از محققان این پروژه می گوید: برخلاف تلاش هایی که پیش از این اجرا شده بود، در این پروژه از DNA به عنوان عنصر بنیادی حیات، استفاده شد. استفاده از DNA نشان داد که می توان جهت تازه ای در جهت تولید مواد کاتدی مورد استفاده در باتری ها پیمود. این پروژه از اهمیت بالایی برخوردار است چرا که عوامل موثر در طراحی مواد کاتدی با ظرفیت بالا با استفاده از روش های پیشرفته تحلیلی به کار گرفته می شود.

منبع: خبرگزاری دانشجو

به "کارایی باتری های یون لیتیم با استفاده از ساختار نانوزیستی بهبود یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کارایی باتری های یون لیتیم با استفاده از ساختار نانوزیستی بهبود یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید