هشدار درباره انفجار در نیروگاه هسته ای چرنوبیل

به گزارش وبلاگ چارلز، گروهی از دانشمندان همزمان با افزایش ذرات نوترون در زیرزمین نیروگاه هسته ای چرنوبیل نسبت به احتمال وقوع حادثه ای در این تاسیسات هشدار دادند.

هشدار درباره انفجار در نیروگاه هسته ای چرنوبیل

به گزارش باشگاه وبلاگ چارلز، فرایند شکاف هسته ای در توده های سوخت اورانیوم در راکتور نیروگاه چرنوبیل افزایش یافته است. امری که نگرانی هایی را نسبت به احتمال تکرار ناگوارترین حادثه هسته ای تاریخ پدید آورده است. بنا به همین گزارش دانشمندان اوکراینی هنوز پیروز به تصمیم گیری در خصوص لزوم دخالت احتمالی برای پیشگیری از حادثه ای دیگر نشده اند.

این در حالی است که تعداد ذرات نوترون در زیرزمین راکتور هسته ای چرنوبیل به شکلی یکنواخت در حال افزایش است. افزایش ذرات نوترون به معنای وقوع موارد جدیدی از فرایند شکاف هسته ای است.

ماکسیم ساولیف، محقق ارشد در انستیتوی معضلات ایمنی در نیروگاه های هسته ای در کی یف، پایتخت اوکراین درباره شرایط فعلی در نیروگاه هسته ای چرنوبیل گفت: در خصوص بسیاری از امور اطمینان نداریم و نمی توانیم احتمال حادثه ای [دیگر]را رد کنیم.

با این حال به گفته دانشمندان در صورت وقوع حادثه ای جدید در نیروگاه هسته ای چرنوبیل این رویداد به اندازه انفجار سال 1986 میلادی مرگبار و مخرب نخواهد بود. حادثه هسته ای سال 1986 در نیروگاه چرنوبیل جان حدود 50 نفر را گرفت. این در حالی است که دلیل مرگ هزاران نفر دیگر پخش امواج رادیواکتیو پس از حادثه چرنوبیل عنوان شد.

سازه جدیدی که ساخت آن به دور راکتور شماره چهار نیروگاه هسته ای چرنوبیل در سال 2019 میلادی به انتها رسید قرار است مانع از پخش تشعشات رادیواکتیو پس از هرگونه حادثه مجدد در این محل گردد. هزینه ای یک میلیارد و 800 میلیون دلاری به ساخت این سازه اختصاص یافته بود.

منبع: فرارو

به "هشدار درباره انفجار در نیروگاه هسته ای چرنوبیل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار درباره انفجار در نیروگاه هسته ای چرنوبیل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید