نمونه های جمع آوری شده از سیارک ریوگو از نگاه کارشناسان ژاپنی

به گزارش وبلاگ چارلز، نمونه هایی که توسط ماموریت هایابوسا-2 به زمین آورده شده اند دارای قطر 0.4 اینچ(یک سانتی متر) و به سختی سنگ هستند.

نمونه های جمع آوری شده از سیارک ریوگو از نگاه کارشناسان ژاپنی

به گزارش وبلاگ چارلز و به نقل از ایسنا، این تصاویر ریزدانه های سیاه پس از آنکه هفته گذشته تصویر نمای ظرف نگهدارنده حاوی نمونه سیارک ریوگو در سایت آژانس اکتشاف هوافضا ژاپن گذاشته شد، منتشر شدند.

ریوگو یک سیارک نزدیک به زمین است و قطر آن حدود 0.62 مایل(1 کیلومتر) است و در فاصله حدود 190 میلیون مایل(یا 300 میلیون کیلومتر) از سیاره ما واقع شده است.

هایابوسا-2 پس از ترک ریوگو در نوامبر 2019 راهش را برای سفر به زمین پیش گرفت و چند هفته پیش در تاریخ پنج دسامبر کپسول حاوی نمونه با یک چتر نجات در یک مکان امن در صحرای استرالیا فرود آمد.

توموهیرو اوسوی(Tomohiro Usui) دانشمند مواد فضایی آژانس اکتشاف هوافضای ژاپن(JAXA) توضیح داد ریزدانه های شنی که هفته گذشته نمایش داده شده اند از اولین برخورد هایابوسا-2 با سطح سیارک ریوگو که در فوریه 2019 رخ داد، به دست آمده است.

با این حال تصاویر قطعات بزرگتری که چند روز گذشته نمایش داده شده، طی یک برخورد دیگر این فضاپیما با سیارک مذکور جمع آوری شده اند و در محفظه دیگری روی کپسول هایابوسا-2 ذخیره شده اند.

این مجموعه دوم از نمونه ها که در ژوئیه 2019 ذخیره شده است، نمونه های زیر سطح سیارک هستند و توسط ابزار این فضاپیما که سبب انفجار سطح زیرین سیارک شده، به دست آمده است.

بنابر گفته پروفسور اوسوی، تفاوت در اندازه دو مجموعه نمونه نشانگر سختی های مختلف سنگ بستر سطح سیارک ریوگو است. یک احتمال این است که مکان برخورد دوم یک سنگ بستر سخت بوده باشد.

وی همچنین اضافه کرد: این بدان معنی است که ذرات بزرگتر شکسته و وارد محفظه می شوند.

منبع: جام جم آنلاین

به "نمونه های جمع آوری شده از سیارک ریوگو از نگاه کارشناسان ژاپنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمونه های جمع آوری شده از سیارک ریوگو از نگاه کارشناسان ژاپنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید