مجلس یازدهم نگرشی که در مورد آن در عرصه خارجی وجود دارد را اصلاح کند

به گزارش وبلاگ چارلز، یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: دیپلماسی پارلمانی بخشی از دیپلماسی رسمی و عمومی یک کشور است.

مجلس یازدهم نگرشی که در مورد آن در عرصه خارجی وجود دارد را اصلاح کند

نوذر شفیعی در گفت وگو با وبلاگ چارلز در پاسخ به این سوال که به نظر وی مهم ترین اولویت مجلس یازدهم در حوزه دیپلماسی پارلمانی چیست؟ اظهار کرد: در حوزه دیپلماسی با انواع دیپلماسی از جمله دیپلماسی رسمی و عمومی روبرو هستیم و در همین چارچوب می توان دیپلماسی پارلمانی را مقوله ای بین دیپلماسی رسمی و عمومی تلقی کرد. از یک طرف مجلس شورای اسلامی یکی از ارکان نظام سیاسی است بنابراین رفتارش در حوزه سیاست خارجی جزیی از دیپلماسی رسمی محسوب می شود، ولی از طرف دیگر چون کنندگان مجلس شورای اسلامی کنندگان مردم هستند و در واقع باید دیدگاه ها، نظرات و مطالبات مردم را پیگیری کنند بنابراین بخشی از رفتار آنها در حوزه سیاست خارجی به موضوع دیپلماسی عمومی نیز نزدیک می شود بنابراین باید گفت دیپلماسی پارلمانی مقوله ای بین دیپلماسی رسمی و دیپلماسی عمومی است.

این کننده پیشین مجلس ، با بیان این که در عرصه سیاست خارجی بخشی از مسائل از طریق دیپلماسی رسمی قابل حل نیستند و از طریق دیپلماسی عمومی نیز به دستاورد قابل توجهی نمی توانیم دست پیدا کنیم ادامه داد : بنابراین دیپلماسی پارلمانی می تواند در این زمینه نقش مهم و موثری داشته باشد، کنندگان مجلس می توانند در قالب گروه های دوستی پارلمانی و مناسباتی که با همتایان خود دارند در حل مسائل تاثیرگذار باشند.

نوذر شفیعی در بخش دیگری از صحبت های خود با اشاره به وضع موجود در عرصه بین المللی، خاطر نشان کرد: در این عرصه شاهد یک نظمی هستیم که بیشتر کشورها آن را پذیرفته اند گرچه ممکن است انتقاداتی به این نظم و روابط حاکم بر آن داشته باشند. مثلا خیلی از کشورها به رفتار آمریکا در عرصه بین الملل از جمله اعمال تحریم های یک جانبه از سوی این کشور انتقاد دارند ولی از این سیاست آمریکا تبعیت می کنند ، در چنین فضایی استفاده از هر نوع دیپلماسی از سوی ایران کار سختی است و با سنگلاخ هایی روبه رواست. بنابراین پیشبرد دیپلماسی پارلمانی نیز در همین چارچوب کار راحتی نیست.

این کارشناس مسائل بین المللی با بیان این که مجلس پیش رو ، مجلسی اصولگراست و در همین چارچوب از همین اکنون در عرصه خارجی برخی از آن به عنوان مجلسی تندرو و رادیکال یاد می کنند و این نگرش کار را برای مجلس آینده سخت تر می کند ، اضافه نمود :بنابراین مجلس آینده باید در این ارتباط دقت لازم را داشته باشد و تلاش کند که با عملکرد خود نگرشی که در مورد آن وجود دارد را اصلاح کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "مجلس یازدهم نگرشی که در مورد آن در عرصه خارجی وجود دارد را اصلاح کند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مجلس یازدهم نگرشی که در مورد آن در عرصه خارجی وجود دارد را اصلاح کند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید