طرح تنفس جنگل های شمال در صورت نیاز تمدید می شود

به گزارش وبلاگ چارلز، نوبخت گفت: طرح تنفس جنگل های شمال در صورت نیاز تا زمان بهبود شرایط جنگل ها ادامه خواهد یافت.

طرح تنفس جنگل های شمال در صورت نیاز تمدید می شود

به گزارش خبرنگار از ،عباسعلی نوبخت معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور به اهمیت تداوم طرح تنفس جنگل های شمال اشاره کرد و گفت: این طرح طبق قانون برنامه ششم توسعه به مدت پنج سال عملیاتی شد و در صورت نیاز در برنامه هفتم توسعه نیز تمدید خواهد شد.

او در مورد شرایط درختان شکسته و افتاده در جنگل های شمال که از آغاز طرح تنفس تا به امروز خارج نشده است، گفت که سازمان تابعه سیاست های بالا دستی است.

نوبخت گفت: قانون تنفس جنگل از اواخر سال 95 به اجرا گذاشته شد و بر اساس آن قرار است در خاتمه سال سوم اجرا، هرگونه بهره برداری تجاری و صنعتی از چوب جنگل های کشور ممنوع شود و دولت نیز مجاز به تمدید قرارداد های طرح های جنگل داری که مدت اجرای آن به اتمام می رسد، نیست.

  • زراعت چوب سال جاری در 30 هزارهکتار انجام می شود
او با اشاره به این که سالانه 550 هزار مترمکعب چوب از جنگل های شمال تا قبل از اجرای طرح تنفس برداشت می شد که برابر با حدود یک سیزدهم نیاز صنعت کشور بوده است، ادامه داد:اکنون 2 میلیون و 400 هزار هکتار وسعت جنگل های شمال کشور با احتساب تاج پوشش بیش از 10 درصد است که علاوه بر ذخایر آبی و جلوگیری از فرسایش خاک در تولید اکسیژن نقش بسزایی دارد.

نوبخت با بیان اینکه عملکرد سالانه ذخیره آب جنگل های پراکنده 300 مترمکعب و جنگل های متراکم و کیفی ما 2500 مترمکعب در هر هکتار است، اضافه نمود: اگر متوسط ذخایر آب جنگل ها را 1500 مترمکعب محاسبه کنیم، نشان می دهد که جنگل های شمال کشور قادرند سالانه 3 میلیارد و 600 میلیون مترمکعب آب ذخیره کنند.

او گفت: کارکرد غیرتجاری جنگل ها حفظ ذخایر آب، اکوسیستم و تولید اکسیژن است.

نوبخت اضافه نمود: 2 دیدگاه حاکمیتی برای جنگل های هیرکانی وجود دارد که برای روشن سازی کنندگان محترم این دوره از مجلس شورای اسلامی، بزودی اطلاعات زیست محیطی و حفاظت جنگلداری به آنان ارائه می شود.

معاون سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیز داری با بیان این که تا خاتمه سال همه پارک های جنگلی و نهالستان های کشور باید صاحب طرح و مجری بهره برداری شوند، گفت: محدودیتی در این طرح ها وجود ندارد و این موضوع به همه اداره کل های استان های کشور ابلاغ شده است.

نوبخت یکی دیگر از طرح های مهم سازمان جنگل ها را توجه به کشت گیاهان دارویی و برنامه 50 هزار هکتاری سطح کشت در سال جاری اشاره کرد و اضافه نمود: طرح تلفیق تعلیف دام و کشت گیاهان دارویی را در دستور کار داریم و عرصه های خارج از طرح های مرتعداری با قابلیت کشت گیاهان دارویی نیز به متقاضیان واگذار می شود.

س

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

به "طرح تنفس جنگل های شمال در صورت نیاز تمدید می شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "طرح تنفس جنگل های شمال در صورت نیاز تمدید می شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید