روشی ساده و ارزان برای تشخیص یون های سمی نقره

به گزارش وبلاگ چارلز به نقل از ستاد توسعه فناوری نانو، گاهی نشت یون های نقره در محیط می تواند خطرناک باشد، تفکیک یون های نقره از نانوذرات نقره در محیط کاری سخت است. به تازگی روشی ساده و ارزان برای تشخیص یون های نقره در محیط ارائه شده است.

روشی ساده و ارزان برای تشخیص یون های سمی نقره

محققان دانشگاه تگزاس شمالی آزمونی را طراحی کردند که به راحتی می تواند یون های سمی نقره را شناسایی کند، یون هایی که در غلظت های بالا برای انسان و محیط زیست خطرناک است.

نانوذرات نقره به دلیل داشتن خواص آنتی باکتریال بسیار شناخته شده اند و در محصولات مختلفی به کار گرفته می شود. اما با گذشت زمان، یون های نقره می تواند از محصولات به محیط اطراف نشت کند.

سرکار مارپو از محققان این پروژه می گوید: هم اکنون دانشمندان در حال مطالعه چگونگی انتقال نانوذرات نقره از محصولات به محیط زیست هستند. در یکی از مطالعات، دانشمندان به بررسی چند نوع بسته بندی مواد غذایی پرداختند که در آنها از نانوذرات نقره استفاده شده بود. در این بسته بندی ها، زمانی که ماده غذایی اسیدی وجود داشت، حرکت نقره از بسته بندی به سوی مواد غذایی در مدت زمان ده روز، قابل اندازه گیری بود. در واقع بعد از گذشت تنها ده روز، یون های سمی نقره مشاهده شدند.

توانایی تمایز بین وجود نانوذرات نقره و یون های نقره اهمیت زیادی دارد، این توانایی هم برای تعیین میزان سمیت و هم برای تشخیص زمان لازم برای نشت یون های نقره از نانوذرات به محصولات مهم است. این اطلاعات می تواند تاثیر زیادی روی محیط بگذارد.

در حالی که آزمایش هایی برای تعیین وجود نقره در یک ماده وجود دارد، اما هیچ راه سریع و ساده ای برای تعیین این که آیا نقره به صورت نانوذرات است یا یونی، وجود ندارد.

این روش جدید که فناوری آن به صورت پتنتی به ثبت رسیده به محققان کمک می کند تا با حساسیت بالا و در سطح غلظت کمتر از ppm بتواند این کار را انجام دهد.

مارپو می گوید: سیستم های مولکولی ماکروسیلیک مبتنی بر طلا قادر است به عنوان حسگر استفاده شده و با یون های نقره برهم کنش داشته باشد. ما از یک کمپلکس طلای فسفرسانس استفاده کردیم تا نه تنها یون های نقره را به صورت انتخابی در مقابل نانوذرات نقره تشخیص دهیم، بلکه با مشاهده تنها رنگ می توان گفت که کدامیک، یون نقره یا نانوذرات، در محیط وجود دارد.

نتایج این پروژه در قالب مقاله ای با عنوان Detection and Quantification of Free Silver Ions within Silver Nanoparticles در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسیده است.

منبع: خبرگزاری مهر

به "روشی ساده و ارزان برای تشخیص یون های سمی نقره" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روشی ساده و ارزان برای تشخیص یون های سمی نقره"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید