تراز دریاچه ارومیه روی خط صعود، رهاسازی روزانه21میلیون مترمکعب آب

به گزارش وبلاگ چارلز، بعد از گذشت سه دهه از خشک شدن دریاچه ارومیه و سال های بحرانی دومین دریاچه شور دنیا این روزها با بارش های مناسب، رهاسازی روزانه حق آبه دریاچه ارومیه و نیز اجرای طرح های ستاد احیا، حال روز این تالاب ارزشمند رو به بهبودی است.

تراز دریاچه ارومیه روی خط صعود، رهاسازی روزانه21میلیون مترمکعب آب

هر چند رسیدن دریاچه ارومیه به سطح تراز اکولوژیک روزهای زیادی پیش رو دارد اما فرایند بهبودی این زیست بوم امیدها را برای احیای آن قوت بخشیده و اتمام طرح انتقال آب از تونل زاب به عنوان کلید اصلی طرح های ستاد احیا تا خاتمه سال نوید احیای دریاچه را در آینده نزدیک می دهد.

پارک ملی دریاچه ارومیه با ویژگی های خاص خود بعد از دریاچه شور بحر المیت در جهان به عنوان دومین دریاچه شور و بزرگ در جهان به شمار می رود؛ این دریاچه به عنوان بزرگترین تالاب دائمی با دارا بودن 102 جزیره بزرگ و کوچک در استان قابلیت های زیادی را در دل خود جای داده است.

مساحت این دریاچه بیش از 570 هزار هکتار است. با به خطر افتادن شرایط این دریاچه علاوه بر تهدیدات زیست محیطی استان، حیات گونه های باارزش و نادر کشور از جمله گوزن زرد ایرانی و… نیز به خطر خواهد افتاد.

هر سال فصل تابستان به دلیل گرمای زیادی هوا و تبخیر آب دریاچه ارومیه کم شده و صحنه های ناراحت کننده ای از این تالاب زیبا به نمایش در می آید اما امسال بر اساس اعلام مسئولان ستاد احیا به دلیل رکورد افزایش سطح تراز اگر تبخیر هم باشد باز دریاچه پرآب خواهد بود.

برای اطلاع از آخرین شرایط دریاچه ارومیه و اقدامات ستاد استانی احیای دریاچه ارومیه سراغ فرهاد سرخوش، رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی رفته ایم.

روزانه 21 میلیون مترمکعب آب از سدها به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود

رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه در آذربایجان غربی در خصوص آخرین شرایط دومین دریاچه شور جهان گفت: به دلیل بارش های مناسب، به انتها رسیدن برخی طرح های ستاد احیا و رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه این روزها دریاچه روی خط رکورد قرار گرفته و سطح تراز روزانه در حال افزایش است.

فرهاد سرخوش با بیان اینکه تا به امروز در مجموع 600 میلیون مترمکعب آب از سدهای استان به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی شده است بیان نمود: رهاسازی و اعطای حق آبه دریاچه ارومیه از سدهای استان تا خاتمه اردیبهشت امسال تداوم دارد و در مرحله دوم نیز بعد از آذرماه دوباره رهاسازی آب سدها به سمت دریاچه ارومیه شروع می شود.

وی با بیان اینکه دستگاه سنجش دبی در تمام رودخانه های منتهی به دریاچه ارومیه نصب شده است گفت: با سنجش دبی رودخانه تا خاتمه اردیبهشت هر چقدر رودخانه های استان ورودی مناسب داشته باشند، آب مازاد به سمت دریاچه ارومیه رهاسازی می شود که پیش بینی می شود در مرحله اول بیش از 750 میلیون مترمکعب آب از سمت سدهای استان به دریاچه رهاسازی شود.

رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه لایروبی رودخانه ها، کشت گیاهان کم آب بر، کشت جایگزین، اجرای طرح آبیاری نوین به همراه تونل زاب را از مهمترین طرح های ستاد احیای دریاچه ارومیه اعلام و اضافه کرد: بسیاری از طرح ها با فرایند مناسب و بر اساس زمان بندی معین شده در حال اجرا و اتمام هستند.

خط انتقال آب از زاب به دریاچه ارومیه در مراحل خاتمهی است

سرخوش با بیان اینکه خط انتقال آب از زاب به سمت دریاچه ارومیه مهمترین طرح ستاد احیای مراحل خاتمهی را طی می کند اضافه کرد: پروژه کانی سیب به طول 36 کیلومتر بزرگترین و مهمترین خط انتقال آب به دریاچه ارومیه است که در حال حاضر مراحل سخت افزاری آن رو به خاتمه است.

وی با بیان اینکه این پروژه شامل طرح های متعددی از جمله تونل انتقال، تصفیه خانه های حوزه آبریز دریاچه ارومیه و … است که پیش بینی می شود بخشی قابل توجهی از طرح امسال به اتمام برسد اضافه کرد: تا یک سال آینده آب از طریق خط انتقال سد کانی سیب به دریاچه ارومیه می رسد و 650 میلیون متر مکعب از آب موردنیاز این دریاچه تأمین خواهد شد.

مدیر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه اظهار کرد: با تمام برخی طرح ها دریاچه ارومیه هنوز به 9.5 میلیارد متر مکعب آب نیاز دارد تا به تراز اکولوژیک خود یعنی عدد 1274.10 برسد که با اتمام کامل پروژه هایی که برای نجات دریاچه ارومیه طراحی شده است بتوانند سالانه 3 میلیارد و 500 میلیون متر مکعب آب به دریاچه وارد کنند تا به تراز اکولوژیک خود برسد.

سرخوش با تاکید بر اینکه اقدامات برای احیای دریاچه ارومیه همچنان ادامه دارد اضافه کرد: با رهاسازی و اتمام برخی طرح ها و بهبود نسبی دریاچه ارومیه اقدامات ستاد احیا متوقف نمی شود بلکه برای اینکه دوباره دچار بحران نشویم باید برخی از اقدامات از جمله پایش رودخانه ها، ترمیم سردهنه در نقاطی که آسیب دیده و بستن آن ها در فصول غیر زراعی را تا سال های سال ادامه دهیم.

افزایش 32 سانتیمتری سطح تراز دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته

رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه از افزایش 32 سانتیمتری سطح تراز دریاچه ارومیه امروز در مقایسه با مدت زمان مشابه پارسال خبر داد و گفت: همچنین دریاچه به دلیل حل شدن نمک در آب در بسیاری از نقاط عمیق تر شده است.

وی با اشاره به اینکه وسعت دریاچه ارومیه به بیش از سه هزار و 106 کیلومتر مربع رسیده است اضافه کرد: وسعت دریاچه نسبت به سال گذشته 790 کیلومتر مربع افزایش دارد و حجم فعلی دریاچه ارومیه به بیش از چهار میلیارد و 988 میلیون مترمکعب رسیده است.

سرخوش با بیان اینکه قبل از تشکیل این ستاد، تراز دریاچه ارومیه سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت بیان نمود: برنامه ریزی، تخصیص اعتبار و تلاش مسئولان برای احیای این دریاچه، فرایند خشک شدن آن را متوقف کرد.

وی با تاکید بر اینکه طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه هنوز به بهره برداری نرسیده است، اضافه کرد: سال آینده چندین طرح انتقال آب به دریاچه به بهره برداری می رسد که نقش به سزایی در احیای دومین دریاچه شور جهان خواهد داشت.

دریاچه ارومیه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد و در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال که از سال 94 شروع شده است به تراز اکولوژیک خود برسد.

مهر

منبع: گردشبان

به "تراز دریاچه ارومیه روی خط صعود، رهاسازی روزانه21میلیون مترمکعب آب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تراز دریاچه ارومیه روی خط صعود، رهاسازی روزانه21میلیون مترمکعب آب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید